Sunar Grup, sosyal sorumluluk projeleri ve AR-GE faaliyetleriyle ekonomiye katkıda bulunuyor!

Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Uzakdoğu Asya’dan Amerika Kıtasına kadar 5 kıtada 90’ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Sunar Grup şirketleri, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle ve yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türkiye’nin ithal kalemleri arasında önemli yere sahip ürünlerini üreterek ekonomiye katkıda bulunuyor.

Çırçır ve çeltik yatırımlarıyla 1970 yılında ticari hayatına başlayan Sunar Grup, bugün Çukurova Bölgesi’nin en önemli kuruluşlarından biri haline geldi. 1976 yılında Osmaniye’de un fabrikası olarak kurulan grubun en kıdemli firması Sunar Özlem, 1997 yılında bünyesine yem üretim tesislerini ekledi. Sunar, izleyen yıllarda sırasıyla Adana’da Sunar Mısır, NÇS, Elita Gıda ve Sunar Pazarlama firmalarını grup bünyesine kattı. Bu işletmelerde un ve yem, nişasta ve nişasta bazlı ürünler, sorbitol, bitkisel sıvı yağlar ile endüstriyel ve ev dışı tüketime yönelik margarinler, taze meyve üretim ve satışı, üretilen tüm ürünlerin yurtdışı pazarlama faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Yıllık yaklaşık 1 milyon ton hububatın işlendiği Sunar tesislerinde 800’ü aşkın kişiye istihdam sağlanıyor.

 

Nişasta ve nişasta bazlı ürünler alanında faaliyet gösteren Sunar Mısır, yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türkiye’nin ithal kalemleri arasında önemli yere sahip ürünlerini üretiyor. Buna bağlı olarak, Türkiye’de ilk kez ileri teknoloji ürünü olan sorbitolü ve maltitolü üretmeye başladı. Sunar Grup, tarıma dayalı sanayide sahip olduğu geniş bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük gruplarından biri olma yolunda hızla ilerliyor. Sunar markası ile bitkisel sıvı yağ ve margarin üreten Elita Gıda, yüksek cirosuyla Sunar Grup’un amiral gemisi haline geldi.  Sunar Grup’un en önemli şirketlerinden olan Elita Gıda, 2006 yılında 20 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Sürekli yatırımlarla büyüyen ve 2012 yılında 20 milyon dolarlık yatırımla kapasitesini büyüten Elita Gıda; başta Çukurova olmak üzere Türkiye'de yetişen yağlı tohumları işleyerek, bitkisel ham yağ, rafine yağ ve ev dışı tüketime yöneliklik margarinlerin üretimini yapıyor. Ürünlerini; mısır yağı, ayçiçek yağı, soya yağı, kanola yağı ve ev dışı tüketim alanında kullanılan margarinler oluşturuyor.

 

Türk tarımının gelişmesi için sosyal sorumluluk projeleri de üreten Sunar Grup’un lokomotif şirketi Elita Gıda, “Muş’a Ayçiçeği Doğuyor” projesiyle Yeşil Ekonomi Ödülü'ne de layık görüldü. Muş'da yaptıkları detaylı çalışmalar ve analizler sonucunda bölgenin yağlık ayçiçeği üretimine yabancı olmadığını gören Elita Gıda, bölgede inceleme ve araştırma çalışmalarının ardından Muş ve çevre bölgesine yeni bir zirai faaliyete başlandı. Ticari bir kazanç amacı gütmeden gerçekleştirilen proje ile Muş ve çevre bölgesine katma değeri yüksek yeni bir zirai faaliyet kazandırılmış oldu. Bu sayede ülkenin en çok ithal edilen ürünleri arasında yer alan yağlı tohum ve hamyağ’ın ülkemizde üretilmesine bir katkıda bulunmuş oldu.